kategoriler

Yanıklar İçin Şifalı BitkilerYanıklar İçin Şifalı Bitkiler

Birinci derece ve küçük ölçekli ikinci derece yanıklar için kullanılabilecek çok sayıda şifalı bitki vardır.

 

Aloe (Aloe vera)

Aloe an­tik zamanlardan beri yanıkların ve diğer yaraların tedavisinde kullanıl­maktadır, ancak yalnızca folklorik bir ilaç değildir. Birçok araştırma, bitkinin etli kayışımsı yaprakların­dan elde edilen jelin, kanser tedavi­si için uygulanan radyoterapi nede­niyle oluşan yanıklarda dahil olmak üzere, birçok yanık vakasında son derece yararlı olduğunu ortaya koy­muştur. Dostum Varro Tyler de, alo- enin büyük yararlar sağladığı birçok yanık, yaralanma ve donma yaraları vakasını örnek olarak göstermiştir.

 

Bilim insanları, aloenin yanıkla­rın tedavisinde nasıl bu kadar etkili olduğu konusunda hâlâ çok fazla bilgi sahibi değiller, fakat görünüşe göre bitkinin bundan başka etkileri de var. Yapılan bir araştırma, alo­enin yanık bölgeye giden kan mikta­rını artırdığını ortaya koymuştur. Bu da, vücudun sahip olduğu tüm iyileştirici unsurların, ihtiyaç olan bölgeye çok daha fazla miktarlarda aşınması anlamına gelmektedir.

Aloe aynı zamanda, ağrı kesici, ateş düşürücü, şişlik ve kızarıklıkları önleyici etkileri olan karboksipeptidaz ve bradikininaz adlı enzimler de içerir. Bunlara ek olarak, aloe jelinin yanıkların enfekte olmasını önleyen anti bakteriyel ve anti fungal özelliği de vardır.

 

Ne yazık ki Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (AGİD) düzenlediği iki panelde, aloenin yanık tedavilerinde etkili olduğuna dair kanıtların yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.

 

AGID’in kanıtların yetersiz olduğunu söylemesi, bu kanıtların ol­madığı anlamına gelmez tabii ki. Bu kanıtlar kesinlikle var ve de daha çok sayıdalar. Bu yalnızca, bu panellerin yapıldığı dönemde, panellerde reçetesiz satılan ilaçlar görüşüldüğü sırada (ve Amerika’da herbalizmin yerlerde süründüğü bir dönemde) hiçbir araştırmacının panellere ikna edici çalışmalar göndermemiş olması anlamına gelir. Zaten ne­den ikna etmeye çalışsınlar ki? Herbalizm taraftarları zaten aloenin bu etkileri için ikna olmuş durumdalar.

 

Ekinezya (Echinacea)

Bitkilerle ilgilenen olan birçok kişi, ekinezyanın bağışıklık sistemi uyarıcısı olduğunu bilir. Ne tür olursa olsun, yanıklardaki en büyük endişe yanığın enfeksiyon kapmasıdır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi enfeksiyonlarla baş edebilmesini sağlar. Buna ek olarak, birkaç damla ekinezya tentürünü doğrudan yanığa uygulayabilirsiniz. Ekinezyanın aynı zamanda, yanık bölgede enfeksiyon oluşumunun önüne geçen, mükemmel antiseptik özellikleri old­uğunu çok az kimse bilir.

 

Sarımsak (Allium sativum) ve soğan (A. cepa)

Bu iki bitki ya da (frenk soğanı, pırasa ve taze soğan gibi) yakın akrabaları, Afrika’dan Avrupa’ya ve Amerika’ya kadar her yerde doğrudan doğruya yanıklara uygulanarak yanık tedavisinde kullanılır. Bu bitkilerin hepsini antisep­tik özellikler taşıdıkları hiçbir şeklide inkar edilemez. Bu bitkilerden herhangi bir tanesini yanıkları tedavi etmede kullanmak için, lapa haline getirdiğiniz bitkiyi doğrudan yanığın üzerine tatbik ediniz.

 

Gotu kola (Centella asiatica)

Doğal şifacılar yanık tedavilerinde bu ikinin (C vitamini açısından zengin gıdalarla birlikte) alınmasını öneriyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda, C vitamini ve gotu kolanın içeriğinde bulunan üç bileşiğin (asiatik asit, asiatikosit ve madecassik asit) meydana getirdiği kombinasyonun, cilt hasarlarının onarıl­masında en önemli rolü oynayan element olan kolajen sentezini tetiklediğine dair bazı kanıtlar bulunmuştur (Kolajen cildin temel yapısın oluşturan proteindir).

 

Lavanta (Lavandula)

 

1920’lerde Fransız parfüm imalatçısı ve kimyager Rene-Maurice Gattefosse, laboratuvarında yaptığı bir çalışma  sırasında elini yakmıştı. Can havliyle elini en yakınında duran sıvıya -bir kap dolusu lavanta yağına daldırdı. Acısı çarçabuk geçti ve yanan yer en ufak bir yara dahi oluşmadan iyileşti. Bu tesadüfi olay aromaterapinin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

 

Papatya, kafuru, okaliptüs, sardunya, soğan, nane, biberiye ve ada çayı yağı gibi diğer bitki özü yağlar da yanık tedavisinde etkili so­nuçlar vermiştir, fakat tanıdığım aromaterapistler en büyük övgülerin lavanta yağı için kullanmaktadırlar. Mutfak pencerenizdeki aloe sak­sısının yanında küçük bir şişe de lavanta yağı bulundurma fikrini bir düşünün (Bu yağları sakın ola ki yutmaya kalkmayın. Çok küçük miktarlar bile zehirlenmelere neden olabilir).

 

Sinirotu (Plantago)

Sinir otu Amerika’da halk arasında yanık tedavisinde en çok kullanılan bitkidir. Bitkinin taze yapraklarından elde edilen özsu doğrudan yanık bölgeye uygulanır.

 

Sarı kantaron (Hypericum perforatum)

E komisyonu sarı kantarona, birinci derece yanıkların harici tedavisi için kullanılabilecek mükemmel ilaç olarak övgüler yağdırıyor. Almanya’da yapılan bir araştırma, sarı kantaron içeren merhemlerin yanıkların tedavi sürecini büyük ölçülerde kısalttığını ve yara oluşumunu da en aza indirdiğini göstermiştir. Bu bitkinin tentürlerini piyasadan kolaylıkla temin edebileceğiniz gibi, 60-120 ml. bitkisel yağın içine birkaç çay kaşığı kuru sarı kantaron karıştırıp dinlendirerek, kendiniz de bir ilaç hazırlayabilirsiniz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar