kategoriler

Bronşit İçin Şifalı BitkilerBronşit İçin Şifalı Bitkiler

Okaliptüs (Eucalyptus globulus)

 

Okaliptüs son derece etkili bir ekspektoran (balgam sökücü) dır. E komisyonu, solunumla içe  çeki­len okaliptüs buharının bronşiti ve öksürüğü tedavi ettiğini onayla­mıştır.

 

Oral yolla alınması halinde, okaliptüs yaprakları ile yapılmış bir bitki çayı da aynı etkiye  sahiptir. Okaliptüsü yuttuktan ve vücudunuz onu absorbe ettikten sonra, bitkinin içerdiği yağın bir kısmı ciğerlerinize yerleşir. Böylece siz de okaliptüsün antiseptik, ferahlatıcı ve ekspektoran etkilerini tam da ihtiyaç duyduğunuz yerlere göndermiş olursunuz.

 

Sarımsak (Allium sativum)

 

Bolca sarımsak yemek bronşit teda­isinde büyük yarar sağlar; çünkü sarımsak ağzına kadar antiviral ve anti bakteriyel kimyasallarla doludur.

 

Sarımsak sizi aynı zamanda soğuk algınlığı ve gribe karşı da ko­rur; çünkü “sarımsak kokan nefesiniz” insanların size soğuk algınlığını bulaştıracak kadar yaklaşmalarını önler. (Bu bir şaka elbette!) Aslına bakarsanız, sarımsak kokan bir nefesin, bu bitkinin solunum problem­lerine karşı ne derece etkili olduğunu göstermesi açısından oldukça ciddi bir tarafı da vardır. Sarımsak vücuda girdikten sonra içeriğinde arındırdığı aromatik kimyasallan ki bunlardan (bir tanesi de son de­rece güçlü ve geniş spektrumlu bir bitkisel antiseptik olan alicindir) serbest bırakır. Bu aromatik bileşikler akciğerler yoluyla dışarı atılır ve bundan dolayı nefesimiz sarımsak kokar. Akciğerlerimizde bu bileşik­lerin olması faydalıdır. Bu da, tıpkı okaliptüs örneğinde olduğu gibi, sarımsağın aktif bileşenlerinin de tam da ihtiyaç duyulan yerde olması anlamına gelir. Nefesinizin sarımsak kokmasını en aza indirgemek için, birkaç dal maydanoz yiyebilirsiniz.

 

Sığır kuyruğu (Verbascum thapsus)

E komisyonunun solunurr. problemlerine karşı kullanılabileceğini onayladığı bitkilerden bir tanesi de sığır kuyruğudur; çünkü bitki ekspektoran özellikler taşımaktadır. Bu yüzden de balgam sökmeyi kolaylaştırır. Aslını isterseniz, sığır kuyruğu solunum hastalıklanna karşı binlerce yıldır kullanılmakta olan gözde ilaç­lardan bir tanesidir. Buna ek olarak, bitkinin boğazı da yumuşatan eks­pektoran etkisi, bakterileri yok etme gücüne sahip olduğu gibi, aynı za­manda da öksürüğü tetikleyen adale spazmlarım keser.

 

Isırgan otu (Urtica dioica)

Isırgan otu son yıllarda bronşit, astım ve saman nezlesi tedavisinde gittikçe artan bir taraftar topluluğuna sa­hip oldu ve bunun için geçerli nedenleri de var. Kökünün suyu ve yapraklarını bal ve şekerle ka­rıştırıp kullanırsanız hem bronşite hem de astıma karşı harika bir silah kuşanmış olursunuz. Her 250 cl. suya, bitkinin kurutulmuş yaprakla­rından iki çay kaşığı karıştırıp kaynatın ve soğuyuncaya ka­dar bekletin.

 

Ayrıkotu (Agropyron repens ya da Elyms repens)

Bu bitki şarlatanotu olarak da bi­linir. Bununla birlik­te, adına rağmen şarlatanlığı tedavi etmez. Çok uzun za­manlardan beri solunum ra­hatsızlıklarında kullanılmakta­dır. E komisyonu bu bitkinin, aralarında bronşitin de yer al­dığı solunum yollan iltihapla­rına karşı son derece etkili ol­duğunu onaylamıştır.

 

İngiliz muzu (Plantago lanceolata)


Bu bitki ve akrabası olan diğer muzgiller güçlü öksürük gidericiler olarak dünya çapında bir ün yap­mışlardır. E komisyonu bu bitkiyi bronşiyal hastalıklarda güvenli ve etkin bir bitki olarak tavsiye etmektedir. Bunun yanında ikramiye ola­rak, İngiliz muzunun anti bakteriyel özelliği de vardır. Bitkinin kurutulmuşundan bir çay kaşığını 250 cl. kaynamış suya ekleyip soğumaya bırakın.

 

Kara ısırgan (Marrubium vulgare)

E komisyonunun bronşiyal şikayetlere karşı etkisini onayladığı bu bitkiyi, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi neden öksürüğe karşı hiçbir etkisi yoktur şeklinde deklare eder anlamış değiliz. İş bitkisel ilaçlara geldi mi, şahsen bizim için E komisyonu her zaman Amerikan Gıda ve İlaç İdaresinden çok daha güvenilir olmuştur, bitkisel ilaçlar Almanya’da Amerika’da olduğundan çok daha fazla gündemdedir ve E komisyonu da bütün tavsiyelerini ya da olumsuz görüşlerini tamamen ciddi bilimsel araştırmalara dayandırmaktadır. Bronşit için kara ısırgan ile limon ve meyan kökünün birlikte demlenmesiyle elde edilen güçlü bir çay öneririz. Her 250 cl. kaynar suya iki çay kaşığı ka­rı ısırgan atın.

 

Sarmaşık (Hedera helix)

E komisyonuna göre, sarmaşık da bronşit ve diğer solunum problemlerine karşı kullanılabilecek yararlı bitki­lerden bir tanesidir.

 

Çayırotu (Polygonum aviculare)

Bu da E komisyonunun onayladığı bir başka bitki. Komisyon, çayırotunu boğaz ağrıları ve bronşit de dahil olmak üzere her türlü solunum problemi için öneriyor.

 

Hatmi çiçeği (Althaea officinalis) ve diğer hatmi türleri

 

E komisyonu­na göre, hatmigiller ailesi güçlü solunum yolu yumuşatıcılarıdır. Hatmi çiçeği ise özellikle etkilidir, çünkü bitkinin sakinleştirici kökleri aynı zamanda anti inflamatuar etkiye de sahiptir. Tüm bunlar da, bu bitkinin bronşit, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrılarının tedavisinde yüzyıllardan bu yana neden kullanıldığım açıklamaktadır.

 

Çuha çiçeği (Prímula veris)

E komisyonunun onayını almış bir başka bitki daha. Biliyorum, bazı durumlarda E komisyonundan çok sık söz ediyorum fakat bu bilim adamları topluluğu saygı görmeyi ger­çekten hak ediyor. Komisyon, araştırmalarından elde ettiği sonuçlar doğrultusunda, bronşit, soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisi için ça­yınıza bir çay kaşığı kurutulmuş çuha çiçeği ya da bitkinin kökünden yarım çay kaşığını ekspektoran gibi karıştırmanızı tavsiye ediyor.

Sabunotu (Saponaria officinalis)

Bu bitkinin kökü, E komisyonuna göre aralarında bronşitin de yer aldığı solunum problemlerine karşı kullanılabilecek güçlü bir ekspektorandır. Bitkinin içerdiği kimyasalla­rın -saponinler- diğer kimyasalların etkilerini artırdığı gibi, ağrı kesici ve anti inflamatuar etkileri olduğu tespit edilmiştir. Sabunotu çayı yapmak için her 250 cl. kaynamış suya bir çay kaşığı kurutulmuş bitki ilave edin ve ılınıncaya kadar bekletin.

 

Bitkisel formüller

Bu bölümde adı geçen bitkilerin her birini tek başlarına kullanabilirsiniz; fakat birçok herbalist bu bitkileri birbirleriyle karıştırarak kullanmanızı tavsiye ediyor. Tanınmış İngiliz herba­list ve “The Herbal Hatıdbook" adlı kitabın yazarı David Hoffmann. eşit miktarda sığır kuyruğu, kara ısırgan ve andızotunu karıştırarak kullanmanızı öneriyor (Andızotu çok eski tarihlerden beri antiseptik ve ekspektoran olarak kullanılmaktadır).

 

Tercih ettiğiniz bitkisel formülünüzün yanında atıştırmak için bir şeyler isterseniz, Burning Broncho-Buster Spread adını verdiğim karışımı hazırlayabilirsiniz. Karışımı yapmak için sarımsak, zencefil, har­dal, zerdeçal, kırmızıbiber ve yaban turpu ya da wasabiyi birbirine ka­rıştırın. Her birinden azar azar karıştırmaya başlayarak, hoşunuza gide­cek karışımı elde edinceye kadar karıştırmaya devam edin. Bu arada sizi, bu karışımın son derece acı olduğu konusunda uyarmalıyız an­cak karışım bronşlarınıza iyi geldiği gibi, sinüslerinizi de açacaktır.

 

Eğer bir parça acıya tahammül edebiliyorsanız, krakerlerinizin ya da bir dilim ekmeğin üzerine bu karışımdan bir parça sürerek yemeyi deneyin. Ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Bu karışımın içeri­ğindeki herhangi bir bitki ya da bitkilerle dumanı buram buram tüten bir çay da yapıp içebilirsiniz.

 

C Vitamini içeren bitkiler

Yapılan araştırmalar, bronşit hastalığı nedeniyle hastanede yatan hastalardan C vitamini takviyesi verilen­lerin çok hızlı bir şekilde iyileştiklerini göstermiştir. Her gün yapılan 500 mg. Ç vitamini takviyesinin alerji ve astıma karşı da etkili oldu­ğu gözlenmiştir. Buradan da C vitamini ile solunum yolu enfeksiyon­ları, burun tıkanıklığı ve göz sulanmasının azalması arasında bir bağ olduğu son derece açık olarak anlaşılmaktadır. C vitaminini tavsiye etmekte bir an bile tereddüt etmem; fakat bu çok önemli vitamini içeriklerinde bolca barındıran kırmızı ve yeşil biber, turunçgiller gi­bi sebze ve meyvelerden alınmasının çok daha yararlı olduğuna da imzamı atarım.

 

İşlenmemiş hububatlar, kuruyemişler ve magnezyum içeren diğer besinler:

 

Vitamin ve minerallerden bahsetmişken, vücuttaki magnez­yum seviyesi düştükçe bronşit gibi solunum yollan hastalıklarına ya­kalanma riski de yükselmektedir. Vücutta ne kadar bol magnezyum bulunursa, hırıltı ve benzeri solunum şikayetleri o kadar azalır. Doğal şifacıların korunma amaçlı olarak günde 300 ila 600 mg, magnezyum tavsiyelerine sonuna kadar katılıyoruz. Bunun yanında işlenmemiş hububatlar, soya fasulyesi, fındık ve ceviz gibi kabuklu yemişler, ba­lık, süt ürünleri ve yağsız etler gibi magnezyum açısından zengin yiye­cekleri de bolca tüketmelisiniz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar