kategoriler

Emzirme Sorunları İçin Şifalı BitkilerEmzirme Sorunları İçin Şifalı Bitkiler

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum)

Çemenotu en eski çağlardan beri süt artırıcı olarak kullanılmıştır. Bitki, kadınlık hor­monu östrojen ile aynı etkiye sahip bitkisel kimyasallar olan fito-östrojenler içerir. Anahtar bileşik olan disogeninin sütü artırdığı deneysel olarak kanıtlanmıştır. Çemenotu bize göre süt üretimini artıran bitkilerin başında geldiği için, aynı zamanda göğüsleri büyütmek için de önerdiğimiz bustea çayının da ana maddesidir.

Sarımsak (Allium sativum)

Mastit te­davisinde, doktorlar genellikle antibiyotik ya­zarlar. Ancak buradaki problem antibiyotiğin süte karışmasıdır ve biz bebeği bu ilaçlara ma­ruz bırakmanın hiç de iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz.

Missouri’li doğal şifacı Chris Deatheridge, bir damlalık dolusu ekinezya tentürü ile üç diş so­yulmuş sarımsak ve 120-180 ml. havuç suyunu bir blenderde karıştır­dıktan sonra, her iki saatte bir içilmesini tavsiye ediyor. Bu yöntemle birçok vakada hızlı ve kalıcı bir tedavi sağladığını anlatıyor. Buna hiç şaşırmadım, çünkü sarımsak son derece güçlü bir antibiyotik.

Buna ek olarak, sarımsak bebeklerin daha kolay emzirilmesini sağlıyor. Philadelphia’daki Monell Chemical Senses Center’da yapılan araştırmalara göre; eğer emzikli bir anne emzirmeye başlamadan bir saat önce birkaç diş sanmsak yerse, bebek memeyi çok daha hevesle alıyor, daha uzun süre emiyor ve çok daha fazla emerek çok daha faz­la süt içmiş oluyor.

Anason (Pimpineîla anisum)

Aromaterapinin öncülerinden ve “The Practice of Aromateraphy” adlı kitabın yazan Dr. Jean Valnet’e gö­re, anason süt salgısının artınlmasında son derece etkili bir bitki. Dr Valnet anasondan başka, frenk kimyonu, rezene ve limon otunu da tav­siye ediyor.


Chasteberry (Vitex agnus-castus-Hayıt meyvesi)


Kaliforniyalı ye­tenekli herbalist Christopher Hobbs, süt salgılamasını artırmak için doğumdan hemen sonra Vitex kullanılmasını tavsiye ediyor. Bu tavsi­ye chastaberrynin geleneksel olarak meme ucu hassasiyetleri, adet öncesi sorunlar ve adet sancıları için kullanılmasının bir adım ötesine geçiyor. Bu hayranlık verici kadınsal bitkinin süt artırıcı olarak tavsiye edilmesine hiçbir itirazımız yok. Büyük ihtimalle denemeye değer, diye düşünüyoruz (Aynı zamanda, tıpkı leylak gibi son derece alımlı bir süs bitkisidir).

Ekinezya (Echinacea)

“The Roots of Healing" adlı kitabın yazarı ve Avena Botanicals’ın kurucularından herbalist Deb Soule’a göre; hu­ni çiçeği olarak da bilinen ekinezya, mastit ve meme ucu çatlaklarının tedavisinde son derece yararlı bir bitkidir. Ekinezya hem bir antibiyo­tik ve hem de bağışıklık sistemi güçlendiricisi olduğu için, bizi şaşırtmadı.

Bir damlalık dolusu ekinezya tentürünü birkaç diş sarımsakla bir­likte meyve suyuna karıştırın ve günde üç-dört kez için, Her ne kadar ekinezya dilinizde geçici bir uyuşukluğa ya da sızlamaya neden olursa da, bu etki zararsızdır.

Rezene (Foeniculum vulgare)

Rezene de yüzyıllardan beri süt artırıcı olarak kullanılan bitkilerden bir tanesidir. 250 cl. kaynamış su­ya iki çay kaşığı ölçüsüyle hazırlayacağınız karışımı günde üç bardağa kadar içebilirsiniz. Fakat asla yağını kullanmayın. Rezene yağı hamile kadınlarda düşüklere neden olabilmektedir. Aynı zamanda bir çay ka­şığından fazlası da zehirleyebilir.

Yerfıstığı (Arachis hypogaea)

Çin’de hamile kadınların sütü azaldığında, herbalistler kadına yer fıstığı verirler. Diğer tüm bakla­giller gibi, fıstık da süt üretimini tetikleyen bazı östrojenik bileşikler içerir.

Kaba yonca (Medicago sativa)

Çemenotu gibi kaba yonca da östrojenik bir bitkidir. Eğer daha çok sütünüz ol­sun istiyorsanız, bir avuç dolusu kaba yonca filizini salatalarınıza eklemek ya­rarlı olacaktır. Bununla birlikte; eğer lupus (deri veremi) hastalığınız varsa ya da ailenizde bu hastalık görülmüşse, bu bitkiden uzak durmanız yerinde olur; çünkü, bazı hassas bünyelerde lu- pusu tetiklediğine dair güvenilir kanıt­lar vardır.

Karahindiba (Taraxacum officina­le)

Çinliler yaklaşık 25 gr. kadar doğ­ranmış karahindiba kökünü 700-750 cl. suyun içinde, su yarı yarıya buharlaşıncaya kadar kaynattıktan sonra, elde ettikleri sıvıyla hazırladıkları kompres­leri mastit tedavisinde kullanırlar.

Yasemin (Jasminum sambac)

Eski bir Hint halk hikayesinde, kadınların memelerinin sütle dopdolu olmasını önlemek için memelerini ta­ze yasemin çiçekleriyle ovdukları anlatılır. Yapılan bir araştırmada Hintli araştırmacılar bu tedavi yönteminin, süt üretilmesini sağlayan bir hormonun salgılanmasını engelleyen bromocriptine (Parlodel) adlı ila­cın dozlarca alınmasına eşit olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Araştırma kapsamında, gruptaki kadınların yansına bromocriptine verilmiş, diğer yansının göğüslerine ise dövülmüş yasemin çiçeği uygulanmıştır. Her iki yöntem de (her ne kadar bromocriptine hormon seviyelerini yase­min çiçeklerinden daha çok düşürmüşse de) süt salgılanmasının önüne geçmede aynı derecede başarılı olmuştur.

Maydanoz (Petroselinum crispıım)

Doğranmış taze maydanoz ye­mek, göğüs hassasiyetleri için kullanılan en eski yöntemlerden bir tanesidir. Bu oldukça akla yatkın çünkü bazı göğüs hassasiyeti vakaları­nın nedeni vücutta su tutulmasıdır. Maydanoz da diüretik olduğuna, ani vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olduğuna göre... May­danozun diüretik etkisi, Dr. Valnet’in süt salgısını artırmak için maydanoz tavsiye etmesinin açıklaması da olabilir. Dr. Valnet bunun için nane ve ada çayını da öneriyor.

Susam (Sesamum indicıım)

Çinli kadınlar süt salgılanmasını artır­mak için, öğüttükleri kavrulmuş susam tohumlarını bir parça tuzla ka­ktırıp yerler.


Kızılderili üzümü (Mitchella repens)

Kuzey Amerika kökenli bu bitki, “Medical Herbalism” adlı kitabın yazan herbalist Paul Bergner’e töre, emzirme sonucu meme başlarında oluşan ağrıların tedavisinde son derece etkilidir. Bergner’in reçetesi şöyle: 50 gr. kızılderili üzü­münü yarım litre suda kaynattıktan sonra üzerine yarım litre double cream ekleyin ve suyunu çekip merhem kıvamına gelinceye kadar kaynatmaya devam edin. Soğumaya bırakın ve her emzirmeden sonra meme uçlarınıza tatbik edin.

 

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar