kategoriler

Ağız Kokusu İçin Şifalı BitkilerAğız Kokusu İçin Şifalı Bitkiler

Kakule (Elettaria cardamomum):


Kakule, ağız kokusuna neden olan bakterileri de öldürebilecek kadar güçlü bir antiseptik olan sineol bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Kakule Arap kültüründe afrodizyak olarak kabul edilir. Bu tohumlan aynı zamanda çaylarınıza ve likörlerinize de karıştırabilirsiniz.


Okaliptüs (Eucalyptus globulus):


Piyasada satılan ağız yıkama m çoğu, kokuya neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olan alkol ile okaliptüs yağından elde edilen ve sineol bakımınından zengin bir kaynak olan okaliptol içerir.


 

Bir sürü para verip bu pahalı ağız sıvılannı almaktansa, öğütülmüş okaliptüs yapraklarıyla bazı bitkileri karıştırarak, kolayca kendi  sıvınızı yapabilirsiniz. Okaliptüs bulamıyorsanız hiç sorun değil.. Diğer birçok bitki de sineol bakımından hayli zengindir. Her ne kadar kakule hariç diğerleri, içerdikleri sineol oranı bakımından okaliptüse çok fazla yaklaşamıyorlarsa da nane, biberiye, zencefil, lavanta, melisa, solucanotu, civanperçemi, tarçın, fesleğen, zerdeçal, limon yağrağı, zufaotu, limonotu ya da rezene gibi bitkilerin her biri de nefesinizi temizlemeye yardımcı olurlar.

 

Maydanoz (Petroselinum crispum) ve diğer klorofil zengini bitkiler:


Parlak yeşil renkli maydanoz, güçlü bir nefes tazeleyici olan klorofil bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Yemekten sonra, kahve içtikten sonra ya da her ne yiyip içtiyseniz , bunların neden olacağı ağız kokusunu gidermek için en sonunda birkaç yaprak maydanoz yiyin. Maydanoz gibi klorofil zengini diğer bitkileri, özellikle de fesleğen ve kişnişi derin dondurucuda saklamak iyi bir yöntemdir.


Anason (Pimpinella anisum):

Bu bitkinin tohumlan binlerce yıldır nefes tazeleyici olarak kullanılmaktadır. Buna hiç şaşmamak gerekir çünkü işini çok iyi yapıyor, birkaç çay kaşığı anason tohumunu, yarım litre suda birkaç dakika boyunca kaynatın. Ilındıktan sonra sü­zün ve isterseniz çay olarak için ya da isterseniz ağız yıkama sıvısı gibi kullanın.

Kişniş (Coriandrum sativum):

Kişniş kantonların geleneksel nefes kokusu ilacıdır. Yaklaşık 50-60 gr. taze kişnişi yarım litre suya ekleyip 3-5 dakika kadar kaynatın. Süzdükten sonra tıpkı anason gibi, isterseniz çay olarak için ya da isterseniz ağız yıkama sıvısı gibi kullanın.

Dereotu (Anethum graveolens):


Dereotu da tıpkı maydanoz gibi klorofil bakımından çok zengin bir bitkidir. Birkaç çay kaşığı dereotu yaprağı ya da dövülmüş tohumlarını, yarım litre suya karıştırıp kaynatın. Çiğneyeceğiniz birkaç tane dere otu tohumu da nefesinizi temizleyecektir.

 

Nane (Mentha pipeıita):


Ağız kokusu için en çök önerilen şey nane çayıdır, aromatik nane yağı güçlü bir antiseptik  aynı zamanda da toksik bir maddedir ve bu yüzden kesinlikle yutulmamalıdır.


Adaçayı (Salvia officinalis):

 

İtibarlı herbalistden bir tanesi, ağızdaki yaralara ve nefes kokuşuna karşı, ağzımızı her gün birkaç kez adaçayı ile çalkalamamızı öneriyor.

 

Yabani bergamot (Monarda fistulosa)


Yabani bergamot, piyasada satılan nefes tazeleyicilerin bazılarıyla aynı antiseptik bileşikleri içerir. 250 cl. kaynamış suya iki kaşık bergamot ilave edin ve on dakika kadar dinlenmeye bıraktıktan sonra için.

Karanfil (Syzygium aromaticum)

Bazı antik Asya kültürlerinde insanlara nefeslerinin temiz kokması için karanfil çiğnemeden kralların huzuruna çıkma izni verilmezdi. Bu bitkinin yağı son derece güçlü bir anti bakteriyeldir. Yarım litre votkaya birkaç çorba kaşığı dolusu karanfil ekleyin ve hoş kokulu bir ağız temizleme sıvısı elde etmek birkaç gün boyunca dinlenmeye bırakın ya da bir çay kaşığı kuru karanfille kendinize nefis bir çay hazırlayın.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar