kategoriler

Yaşlanmaya Karşı Şifalı TavsiyelerYaşlanmaya Karşı Şifalı Tavsiyeler

Her gün antioksidan içeren iki bardak bitki çayı için

 

Antioksidanlar , oksijen moleküllerinde doğal olarak varolan ve vücuda hasar verecek yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Şifalı bitkilerde olduğu gibi, birçok meyve de son derece önemli oranlarda antioksidan içerir. Eğer sıkı bir kahve tiryakisiyseniz, günde en az iki fincan kahvenizi bitkisel çaylarla değiştirmeyi ciddi düşünmenizi öneririm. Araştırmalar mercanköşk, biberiye, melisa, yabani nane, adaçayı, sater ve kekiğin yüksek oranlarda antioksidan içerdiğini ortaya koymuştur.

 

Her gün en az bir porsiyon yeşil salata yiyin

 

Salatalarınızı semiz otu vb. yabani yeşillikleri kullanarak yapabileceğiniz gibi, ıspanak ve hindiba gibi çeşitli sebzelerle de yapabilirsiniz. Yeşil yapraklı biktiler, yaşlandıkça daha çok risk taşıdığımız kalp, kanser ve diğer dejeneratif hastalıklardan korunmamıza yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Genellikle, yaprak ne kadar yeşilse o kadar antioksidan içerir.

 

Her gün bir ya da iki tane Brezilya kestanesi yiyin


Ortalama bir Brezilya kestanesi, antioksidan bir mineral olan selenyumun tavsiye edilen günlük miktarı 70 mikrogramdan daha fazlasını içerir.

 

Her gün, içine diğer kuruyemişlerden de karıştırdığınız bir avuç ayçiçeği yiyin

 

Ayçiçeği kuruyemişler ve tohumlar arasındaen zengin E vitamini kaynaklarından biridir ve aynı zamanda ucuzdur. Ancak bir de uyarıda bulunmalıyım; eğer bel ölçünüze dikkat etmeniz gerekiyorsa, günde 25 gramdan fazla kuruyemiş tüketmeyin çünkü kuruyemişler yağ bakımından son derece zengindir.

 

Her gün en azından bir kök brokoli ve bir kök kereviz yiyin

 

Brokoli ve kereviz lif bakımından son derece zengin sebzelerdir. Aynı zamanda her ikisi de, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü güçlü bir antioksidan olan beta karoteni yüksek oranlarda içerir. kereviz yapısında kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyon oluşumuna engel olan apigenin adlı kimyasalı yüksek oranlarda barındırır.

 

Her gün bir meyvenin suyunu için


Size cazip gelen elma, portakal, muz, greyfurt, kavun, karpuz, çilek ya da vişne gibi dilediğiniz bir meyve ya da meyveleri blenderdan geçirin. Meyve suyu sıkacağı kullanmayın çünkü meyve suyu sıkacağı, meyvenin liflerini ayırıp yalnızca suyunu sıkar. Bu yüzden, sindirim sisteminin en büyük yardımcısı olan liflerin de suda kalması için blender kullanın.Eğer isterseniz, meyve suyunuza bir parça yağsız yoğurt ve tarçın ekleyin. Ya da küp şeklinde doğranmış bir elma, y,ne küp küp doğranmış iki havuç ve bir misket limonu ile karıştırarak kokteyl yapabilirsiniz.

 

Her günkü bir tabak etinizi sebze tabağıyla değiştirin


Favori yemeklerimden bir tanesi guacamole yani avakado püresidir. Siz kendi guacamolenize soğan, acı kırmızıbiber, sarımsak ve limon suyu katıp, üzerini dövdüğünüz antep fıstığı, maun cevizi, makadama, fındık, fıstık ya da Brezilya kestanesi gibi çerezleri serperek süsleyebilirsiniz. Bu çerezlerin tamamı, kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyan doymamış yağ asitleri bakımından son derece zengin besinlerdir. (Fazla kilosu olan herhes, ne kadar yararlı olursa olsun, bu yüksek kalori kaynağı besinlerden vazgeçmelidir)

 

Zeytinyağı kullanın


Mısırözü yağı ve diğer bitkisel yağlar çoklu doymamış yağlardır. Zeytinyağı ise tekli doymamış yağdır. Çoklu ve tekli doymamış yağlar arasındaki fark ı anlatmak için son derece karmaşık kimyasal terimler kullanmak yerine, size yine basitçe şu şekilde anlatmak isterim. Tekli doymamış yağların sağlığınız için daha yayrlı olduğuna inanmak için çok sayıda nedeniniz var. Salatalarınızda kullandığınız çoklu doymamış yağları zeytin yağı ile değiştirin.

 

Sebze ve meyveleri tür ve çeşit olarak zengin bir yelpazede tüketin

 

Aynı zamanda, tükettiğiniz baklagiller, yemişler ve baharatlar titizlikle seçilmiş olsun. Unutmayın,  atalarımız günümüzde yediğimiz hamburger, pizza, hot dog ve dondurma gibi ıvır zıvırlar icat edilmeden çok önceleri bu besin maddelerini tüketiyorlardı. Onlar bizden çok daha yararlı besinler alıyorlardı.

 

Sevdiğinizle düzenli olarak seks yapın


Bu maddenin size çok yararlı olduğunu söylemekten başka bir açıklama gerektiğini sanmıyorum.

 

Her gün düzenli olarak yürüyüş yapın:


Hava şartları izin verdiğince dışarı çıkın ve güneş ışınlarından iyice korunarak, en az yarım saat tempolu bir şekilde yürüyün. Bu zamanı rahatlayarak ve doğaya karışarak geçirin. Çevrenizi saran ekosistem üzerine düşünün sizin ve onun tıkır tıkır çalışmasını sağlayan şeyin ne olduğuna kafa yorun. Onun sırlarından korkmayıp, bunlara saygı duyun.

 

Sigara içmeyin

 

Hiçbir açıklamaya gerek duymadığım bir madde daha.

 

Alkol kullanmayın

 

Eğer alkol kullanıyorsanız günde iki kadehten fazla içmeyin ve her gün de içmeyin. Karaciğerinizi her fırsatta izne çıkarın. Her yıl bir kaç hafta süreyle alkol ve (doktorunuzun kesinlikle almanızı söylemediklerinden başka) ilaç almayın.Karaciğerimiz aldığımız alkolü, ilaçları ve bünyemize işleyen çevre kirliliğini temizlemek içinacınacak kadar çok çalışmak zorundadır. Bu yüzden, ona nefes alacak bir zaman tanırsak bize minnettar kalacaktır.

 

Kesinlikle güneş banyosu yapmayın

 

Sağlık açısından gerekli miktardaki D vitaminini üretmek için, dışarıda yapılan ve aktif bir şekilde güneşte kalmanızı gerektirmeyen aktiviteler yeterlidir.

 

Yaşamı ya da ölümü gereğinden fazla dikkate almayın


Bu sizi ihtiyarlatır ve öldürür.

 

Diyet kurallarının fanatiği olmayın


Yaptığınız diyeti yalnızca birkaç parça yiyeceğe, meyveye ya da sebzeye dayandırmak, kesinlikle iyi bir fikir değildir. Diyetinizi, besin kaynaklarınızı, yiyeceklerinizi hazırlayış şekillerinizi hatta birlikte yemek yediğiniz kişileri bile çeşitlendirin.

 

Sanayinin çevreyi mahvetmesine izin vermeyin

 

Eğer buna izin verirseniz, yine bunun bedelini eninde sonunda hepimiz öderiz.

 Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar