kategoriler

Şifalı Bitkiler Demlenmeli mi Kaynatılmalı mı?Şifalı Bitkiler Demlenmeli mi Kaynatılmalı mı?

İki türlü çay demleme yöntemi vardır; sallama ve kaynatarak demleme. Sallama dediğimiz yöntem, günümüzde çay denilince birçok insanın aklına gelen yöntemdir fakat içilecek çay ile iyileştirici özelliği olan bitki demlemek arasında çok önemli bir fark vardır. İçmek için çay yapacağınız zaman, bir poşet çayı kaynar suya batırıp birkaç dakika bekler, sonra da içersiniz. Eğer bitki demleyecekseniz, bitkinin şifalı kimyasallarının ayrılıp suya geçmesi için 10 ila 20 dakika suda bekletmeniz gerekir.

 

Gerçekten işe yarar bir bardak şifalı çay yapmak istiyorsanız, işe suyu kaynatmakla başlayın. Daha sonra su kaynadığında, bitkinizi kaynar suya atın ve su soğuyuncaya kadar bekleyin. Eğer çayınız sıcak içmekten hoşlanıyorsanız, hafifçe yeniden ısıtın.

 

Diğer tarafta, kaynatarak demlemek içinse bitkinizi suya koyun ve 10 ila 20 dakika süreyle kaynatın. İlk bahsettiğimiz yöntem, bitkinin yaprakları ve çiçeklerini kullanıyorsanız çok daha yararlıdır çünkü yapraklar ve bitkiler genellikle içerdikleri kimyasalları daha kolay serbest bırakırlar. Kaynatarak demleme yöntemi ise kökler ve dallar için daha uygundur; çünkü köklerin ve dalların içerdiği kimyasalları açığa çıkarmak çok daha zordur.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar