kategoriler

Bitkileri Toplamak için En Uygun ZamanBitkileri Toplamak için En Uygun Zaman

Her ne kadar bazı herbalistler, şifalı bitkilerin toplanması için en uygun zamanın üzerilerinde hala çiy damlalarının olduğu sabahın erken saatleri olduğunu iddia ediyorlarsa da, ben buna katılmıyorum. Bu bitkiyi suyla seyreltmek demektir. Yani bitkinin bünyesinde ne kadar çok su olursa, oransal olarak içerdiği kimyasal da o kadar az olacaktır. Ta ki bitki kuruyuncaya kadar. benim görüşüme göre; bitkilerden en yoğun kimyasal konsantrasyonu ve en az suyu elde etmek için sıcak ve kuru gün için saatlerde, fakat yapraklar canlılıklarını kaybetmeden önce toplamak çok daha uygun.

 

 

Kökler için en uygun toplanma dönemi ilkbahar ya da sonbahardır. Kabuklar da, özellikle aradığınız bileşikler taze kabuklarda bulunuyorsa, ilkbaharda toplanabilir. Eğer yeme amacıyla tohum topluyorsanız, bunları kurutup sertleşmeden önce toplamak çok daha uygundur.

 

Kökler için en uygun toplanma dönemi ilkbahar ya da sonbahardır. Kabuklar da, özellikle aradığınız bileşikler taze kabuklarda bulunuyorsa, ilkbaharda toplanabilir. Eğer yeme amacıyla tohum topluyorsanız, bunları kuruyup sertleşmeden önce toplamanızı öneririm. Eğer bunları hemen kullanmak için değilse de sene tohumluk olarak kullanmak için toplayacaksanız, iyice kuruyuncaya kadar beklemeniz gerekir.

 

Bitkileri taze tüketin, özellikle de pişirecekseniz. yemeklik bitkiler ve baharatlar en güzel tatlarını daima taze olduklarında verirler. Bunları aynı zamanda dondurabilir, kurutabilir ya da tentür şeklinde de saklayabilirsiniz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar